Po burzliwych dwóch naradach, po spotkaniu face to face via zoom meeting jurorzy dokonali wyboru.

Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy niezmiernie.

 

 

                                                                11.11.2020r. Borówiec-Sofia-Jaśliska

 

 

PROTOKÓŁ

z posiedzenia jury literackiego konkursu BaśnioBranie.

 

Jury w składzie:

  1. Łukasz Wierzbicki
  2. Patryk Borowiak
  3. Maciej Czernecki

 

podczas zdalnego posiedzenia w dniu 11 listopada 2020r. postanowiło w konkursie literackim BaśnioBranie nie przyznać pierwszej nagrody.

Jednocześnie przyznano dwie, równorzędne nagrody główne.

Grand Prix Wielkopolskiego Konkursu Literackiego BaśnioBranie otrzymują:

 

Maciej Serżysko z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie za opowiadanie: Jak za sprawą bazyliszka nie staliśmy się imperium.

Jury doceniło doskonały warsztat językowy autora, znaczną swobodę w operowaniu słowem, lekkość wypowiedzi i zgrabne porównania.

 

Zofia Jerzy z II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu za opowiadanie: Strażniczka.

Jury ujęło osadzenie opowieści w czasach współczesnych w nienachalny sposób, wyobraźnię sytuacyjną i znaczną troskę autorki o ochronę ginących gatunków demonów.

 

 

Drugą nagrodę otrzymuje:
Zuzanna Napieralska ze Szkoły Podstawowej nr 75 w Poznaniu za opowiadanie: Świątynia muzyki.

Jury nagrodziło muzyczne podejście do mitologii i nadanie należytego znaczenia tonom fałszywym.

 

Trzecią nagrodę otrzymuje:

Elena Piwecka ze Szkoły Podstawowej w Lusowie za opowiadanie: Wojna bab.

Jury dziękuje za stworzenie oryginalnych postaci bab i ich świata.

 

 

 

            Ponadto jury postanowiło uhonorować następujących autorów wyróżnieniami:

 

Jolanta Maślanka Baśń o zaginionym rogu i mieczu – za pokazanie dorosłym, jak sprawy ważne mogą wyglądać oczami dziecka.

 

Julia Popławska Diabelskie figle – za wymowę puenty: czasem niewinny żart odmienić może życie.

 

Oliwia Metelska Jak królewska zaraza zmieniła życie w Polipolszynie – za homeopatyczne podejście do królewskiej zarazy: leczenie zwyrodnień korony koroną.

 

Wiktoria Bekalarek Las w mroku – za wyjaśnienie skąd się wziął cień człowieka i co się w nim kryje.

 

Zuzanna Majewska Wyzwolenie – za mroczny optymizm, niosący wiarę, że z najgłębszej ciemności można wyjść na o ton jaśniejszą szarość.

 

Alex Zieniuk Bez tytułu – za niezwykłą lakoniczność stylu i oszczędność słów niekoniecznych.

 

Kornelia Komisarek Opowieści starego dębu – za ukazanie przewrotności podsycania wiary w bogów przez nich samych i przypomnienie, że dęby mają głos.

 

Nicola Magda Mit o niezwykłej koniczynie – za odkrycie rośliny kluczowej dla istnienia świata.

 

Natalia Szramka Niezwykła Stryba – za uświadomienie, jak bardzo rozrósłby się Księżyc, gdyby go nie podgryzano.

 

Katarzyna Juchacz Przedstawienie czas zacząć – za wyjątkowo obrazowe przedstawienie przedstawienia.

 

Krystian Nolberczak Człowiek w masce -  za umiejętność wnikliwej obserwacji otaczającej rzeczywistości.

 

Norbert Grabski Zaborcy runów – za nadanie runom istnienia i mocy w niezwykle namacalny sposób.

 

Tomasz Rybka Wielkie Wiosenne Gody – za twórcze odczytanie starego mitu na nowo.

 

Zofia Kilińska Święto Goduna – za niepokój wywołany jednym, ostatnim zdaniem.

 

Szymon Woroch Opowieści mojego dziadka – za nakład pracy w zgłębienie źródeł i dobrą ręczną robotę.

Wyniki BaśnioBrania.

12 listopada 2020