I tak Słowodziej '22 przeszedł do historii.
Poniżej strona archiwalna, informacje, wyniki.
Dziękujemy, że byliście z nami.
Sława Wam!
Karolina Urbańska
Joanna Sałata
Elżbieta Kmak
Komisarz konkursu, dyplomowana artystka plastyk, posiadająca wyjątkową wrażliwość na słowiańszczyznę
Wieloletnia pedagog, artystka plastyk, specjalizująca się w malowaniu na jedwabiu, obdarzona niezwykłą wrażliwością kolorystyczną
Etnolożka i antropolożka kulturowa, artystka sketch street
Wiesław Przybyła
Patryk Borowiak
Edyta Czernecka
Maciej Czernecki
Literaturoznawca – historyk i krytyk literacki, redaktor, edytor, regionalista, znawca i popularyzator e-learningu; zajmuje się badaniem metod informatycznych w edukacji.
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Collegium Balticum w Szczecinie.
Muzyk, kulturoznawczyni, pedagog, mediatorka, twórczyni i siła napędowa wielu społecznych projektów
Filolog polski, specjalista od komunikacji językowej, metaforysta.
Jak sama nazwa wskazuje, WIEDŹMA to ‘ta, która wie’. Wie więcej, widzi więcej. Wie, jak odpędzić chorobę i jak ją przywołać. Widzi niewidzialne i słyszy niesłychane. Przez to, że wiedza od zawsze przez niekształcone umysły była kojarzona ze złem (a i dzisiaj niewiele się na tym polu zmieniło...) – w polszczyźnie słowo WIEDŹMA było obarczone negatywnymi konotacjami. Od XVI w. – jak wskazują źródła – w języku polskim WIEDŹMA to była ‘zła czarownica’, ‘czarownica rzucająca uroki’. W innych językach słowiańskich bywało różnie: staroruskie vědьma oznaczało po prostu ‘znachorka’, natomiast czeskie vědma najpierw miało w miarę neutralne znaczenie ‘wieszczka, czarodziejka’, ale z czasem przekształciło się w pejoratywne ‘czarownica, babajaga, jędza’. Z językowego punktu widzenia WIEDŹMA to bardzo ciekawe słowo: wyjątkowa pod względem budowy nazwa wykonawcy czynności utworzona przyrostkiem *-ьma (od prasłowiańskiego czasownika *věděti ‘wiedzieć’). W przeszłości występowała też postać fonetyczna wiedma. Do czasu pojawienia się prozy Andrzeja Sapkowskiego wiedźma jako nazwa dotyczyła wyłącznie kobiet, co wskazuje, że "wiedzącymi", osobami o dużej wiedzy praktycznej i metafizycznej bywały wyłącznie kobiety. A potem pojawił się Wiedźmin...!
[SEJP Bor, 692]
Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę największego, wojewódzkiego, interdyscyplinarnego projektu czytelniczego, skierowanego do uczniów wielkopolskich szkół: SłowoDziej '22 - w tym roku tematem przewodnim będzie:
"Kobieta w mitologii Słowiańskiej"!
Projekt tegoroczny, oprócz konkursów znanych z poprzednich edycji - BaśnioBrania, Słowanicy, grupowej akcji czytelniczej Zaczytana Przerwa i konkursu dla opiekunów O Brzegini Skarb obejmie hackaton literacki O puchar Chmurników.
REGULAMINY JUŻ SĄ WE WŁAŚCIWYCH ZAKŁADKACH!
Prawdziwa historia Baby Jagi...
Jak zawsze zachęcamy szkoły do uczestnictwa we wszystkich konkursach.
Kompleksowe potraktowanie projektu jest u nas nadal niezwykle mile widziane, (można w ten sposób osiągnąć aktywizację kreatywną i spójnię tematyczną: literacko-plastyczną, a na tym nam zależy najbardziej).
Prosimy szkoły o przesłanie Karty Zgłoszeniowej, którą można wypełnić TUTAJ.
UWAGA! Wszystkie nasze działania mogą się odbyć podczas zdalnego czy hybrydowego nauczania - w przypadku, gdyby szkoła przeszła na taki tryb nauczania, prace plastyczne będą mogły być również wysłane w formie skanu z dołączoną metryczką.
W tym roku, niestety, z powodu znacznie niższych dotacji (#poznańniewspiera), zmuszeni jesteśmy zrezygnować z konkursu "Słowanica", oraz z "Bajęd": Wielkopolskiej i i Pyrlandzkiej, "Słowotoku", "O Aitwarowe Pióro" oraz „Baśnie w podróży”, który był formą nagrody za kompleksowy udział w projekcie (spotkanie - niespodzianka z kulturą słowiańską) - zobacz TUTAJ, jak wyglądała w poprzedniej edycji projektu.
Tematem przewodnim tegorocznego Słowodzieja jest Kobieta w mitologii Słowiańskiej.
Ale nie zapominamy również, że rok 2022 ogłoszony został Rokiem Romantyzmu Polskiego - Niech Świtezianka i Goplana dodadzą sił i wyobraźni wszystkim przystępującym do Słowodzieja '22.
Ciemno wszędzie,
Głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie...?
Sława stającym do rywalizacji!